Tajemnice matrioszki

Matrioszkę zna każdy. Jest najbardziej rozpoznawalnym i jednocześnie steryotypowym symbolem Rosji obok bałałajki, niedźwiedzia, wódki i Putina. Dziś by ją kupić już nie musimy jechać do Moskwy, jest nawet w ofercie krakowskich Sukiennic. Wydaje się, że nie ma nic bardziej banalnego. Ale co my tak na prawdę o niej wiemy? Nowy Ruski przedstawia pięć faktów o matrioszce, których mogliście nie znać.

1. Matrioszka, powszechnie uważana za starożytną ludową zabawkę, wcale nie ma tak długiej historii. Pierwsze egzemplarzy pojawiły się zaledwie w XIX wieku. I to na sam koniec.
2. Co więcej, „ludową” też ją raczej ciężko nazwać, gdyż ma całkiem konkretnego autora – rosyjskiego artystę Sergieja Malutina.
3. Przy tworzeniu matrioszki Malutin inspirował się zabawką przywiezioną z Japonii przez żonę kolekcjonera sztuki Sawwy Mamontowa. Była to figura przedstawiającą boga Fukurokuju, wewnątrz której było umieszczono jeszcze kilka figurek.
4. Sama w sobie koncepcja umieszczania jednego drewnianego przedmiotu wewnątrz drugiego była wykorzystywana przez rosyjskich artystów już wcześniej przy tworzeniu jajek wielkanocnych.
5. Nazwa „matrioszka” pochodzi od popularnego w tamtych czasach na wsi kobiecego imienia Matriona albo Matriosza, które z kolei nawiązuje do słowa matier, czyli matka. Kojarzyło się to imię z matką wielkiej rodziny. Idealna kobieta wtedy miała mieć pyszne formy, co świadczyło o dobrym zdrowiu i płodności, – więc kształt matrioszki też nie jest przypadkowy.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *